Здоров'я

Секс після менопаузи. Як зробити його приємним і позбутися болю

Секс після менопаузи. Як зробити його приємним і позбутися болю

Автор фото, Getty Images

Слабкий статевий потяг, сухість піхви та сильні перепади настрою – лише деякі з симптомів, які жінки часто відчувають під час менопаузи.

У багатьох ці зміни можуть початися навіть за десять років до менопаузи, під час так званої перименопаузи.

Сюзан з Ванкувера за 45, й вона переживає перименопаузу.

“Секс став надто болючим. У мене досі є сексуальне бажання, але біль просто відлякує мене. Я не дуже розуміла, що саме відбувається, і, чесно кажучи, мені знадобився деякий час, щоб розповісти про це своєму лікарю”, – каже вона.

Зі збільшенням тривалості життя жінки тепер можуть прожити близько третини свого життя в постменопаузі. Менопауза – це період, коли у жінки припиняються місячні через зниження рівня гормонів. Це означає кінець репродуктивного періоду та може спричинити багато фізичних і психологічних змін.

Докторка Азіза Сесай, лікарка загальної практики та активістка медичної освіти у Британії, каже, що сухість піхви, яка може призвести до болючого сексу, є прямим результатом зниження рівня гормону естрогену.

Але оскільки в багатьох культурах жінки не звикли відверто говорити про своє сексуальне життя, за її словами, “досі є жінки, які вірять, що болісний секс – це нормально, і що наша відповідальність як жінок у гетеросексуальних стосунках – терпіти цей біль, щоб догодити чоловікам”.

Докторка Азіза каже, що через такі переконання багато жінок можуть не звернутися до лікаря для розв’язання цих проблем.

“Вони можуть продовжувати страждати мовчки”, – додає вона.

Гормони і приховані симптоми

Естроген – гормон, що відповідає за лібідо поряд із тестостероном, який також виділяють яєчники. Коли рівень цих гормонів починає падати, жінки відчувають зміни свого сексуального бажання.

Роузі 45 років, вона живе в Німеччині й перенесла гістеректомію у віці 30 років після того, як у неї діагностували рак яєчників. Процедура призвела до ранньої вимушеної менопаузи. Вона розповіла BBC, що зміни, через які вона пройшла, були кардинальними.

“Раніше я дуже насолоджувалася сексом, але раптом це зникло, я не могла відчувати жодної фізичної стимуляції”, – каже вона.

Докторка Назанін Маалі, психологиня і секс-терапевтка з Каліфорнії, каже, що жінки, які переживають менопаузу, найчастіше звертаються до неї через відсутність бажання та біль під час сексу.

“У багатьох випадках вони відчувають, що вже не хочуть сексу. Але є також багато жінок, які хочуть займатися сексом, але їх просто більше не цікавить статевий акт із проникненням”, – пояснює вона.

Але менш бажаним для жінок на цьому етапі їхнього життя секс роблять не тільки сухість піхви або низьке лібідо.

Для 49-річної Яс з Британії причиною втрати інтересу до сексу стали часті інфекції сечовивідних шляхів.

“Я втратила будь-який інтерес до сексу, тому що щоразу за ним йдуть жахливо болючі інфекції”, – розповіла вона ВВС.

Вона каже, що лікарі довгий час не діагностували цю проблему як пов’язану з менопаузою.

Докторка Сесай пояснює, що такі інфекції також є побічним ефектом зниження рівня естрогену.

“Люди часто думають про естроген у контексті місячних або репродуктивного аспекту, але естроген – це такий дивовижний гормон, який діє на все наше тіло, від волосяних фолікулів до шкіри. Естроген відповідає за змащування піхви та уретри, а зниження естрогену робить тканину навколо уретри тонкою, сухою та більш схильною до інфекцій”, – каже вона.

Секс після менопаузи. Як зробити його приємним і позбутися болю

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Замісна гормональна терапія (ЗГТ) доступна в різних формах: таблетки, пластирі та гелі

У багатьох культурах жіноча сексуальність визначається як суто пов’язана з репродукцією, і тому існує помилкова думка, що сексуальне життя жінок після менопаузи закінчується. Докторка Маалі додає, що відчуття втрати молодості може ускладнити цей етап жіночого життя, і деякі жінки горюють з цього приводу.

Але вона також каже, що у неї є клієнтки, “які після менопаузи починають займатися найкращим сексом у своєму житті”.

Якє є лікування

За словами докторки Маалі, усі ці проблеми менопаузи мають рішення, й існує багато способів, які можуть допомогти жінкам продовжувати активне статеве життя та отримувати більше задоволення.

65-річна Халдіта живе в Лондоні, і її сексуальне життя з менопаузою покращилося, оскільки це збіглося з її розлученням.

“Я розлучилася в 43 роки, а мої симптоми перименопаузи почалися в 45-46. Я була рада! Нарешті я була вільна. Тоді я фактично почала мати дуже здорове та захопливе сексуальне життя”, – розповіла вона ВВС.

Коли йдеться про те, щоб заново розпалити вогонь пристрасті, головна порада Маалі – “змінити свій сексуальний сценарій”. Вона каже, що ми всі “маємо уявлення про те, як має виглядати секс і що таке хороший секс, але оскільки наше тіло змінюється, нам потрібно оновити та змінити цей сценарій”.

“Запитайте себе – що для вас означає хороший секс?” – каже вона.

Вона також наголошує на важливості прелюдії та дослідженні задоволення без пенетрації.

“Зміни у вагінальній тканині можуть означати зниження чутливості, тому допомогти може використання секс-іграшок, таких як вібратори”, – додає докторка Маалі.

Якщо симптоми менопаузи впливають на ваше сексуальне життя, доктор Азіза Сесай радить звернутися за допомогою і, якщо це необхідно – “змінити лікаря, не здаватися і не соромитися”.

В першу чергу вона радить звернути увагу на замісну гормональну терапію (ЗГТ). Вона доступна в різних варіантах: пластир, гель або таблетки. Деяким людям може бути протипоказано використовувати гормони внутрішньо, але завжди є місцеві варіанти, які можна використовувати безпосередньо на піхві.

Неда, яка живе в Новій Зеландії, не могла приймати таблетки ЗГТ через рак.

“Але мені дали засіб місцевого застосування, коли я наполягала на тому, що хочу ЗГТ, щоб покращити своє статеве життя. Через діагностування агресивного типу раку лікарі не ставили моє сексуальне життя на перше місце”, – каже вона.

Секс після менопаузи. Як зробити його приємним і позбутися болю

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Менопауза у кожної жінки відбувається по-своєму

Докторка Азіза каже, що існують також безрецептурні засоби лікування, як-от лубриканти та вагінальні зволожувачі, але вона закликає перевіряти інгредієнти, якщо ви маєте чутливість.

Для тих, хто відчуває ослаблення м’язів тазового дна, також доступна відповідна фізіотерапія.

Але що вона пропонує усім, незалежно від менопаузи, – так це змінити спосіб життя.

“Займайтеся спортом, їжте фрукти та овочі, скоротіть або повністю відмовтеся від алкоголю. Не паліть. Підтримуйте свою вагу”, – каже лікарка.

Докторка Сесай є великою прихильницею забезпечення власного добробуту.

“Догляд за собою – це не егоїзм. Спробуйте усунути стрес у своєму оточенні. Жінки часто намагаються взяти на себе так багато, наче ми супержінки. Попросіть про допомогу, а якщо вам не подобається просити про допомогу, принаймні прийміть її, коли вам її пропонують”, – радить вона.

Інше в категорії