Здоров'я

Розмір має значення? Частини тіла, розмір яких еволюція не може пояснити

Розмір має значення? Частини тіла, розмір яких еволюція не може пояснити

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Яєчка у чоловіків набагато менші за розміром пропорційно, ніж у деяких інших приматів

Яєчка чоловіків пропорційно до тіла набагато менші за розміром, ніж у деяких наших родичів приматів. Еволюція може пояснити, чому так. Але до розміру інших частин тіла питань більше.

Людське тіло – це механізм, багато деталей якого – від мікроскопічних клітин до кінцівок, очей, печінки та мозку – еволюціонували чотири мільярди років нашої історії.

Але вчені досі міркують, чому деякі частини нашого тіла мають саме таку форму й розмір. Наприклад, чому підборіддя є тільки у людей? І чому, відносно маси тіла, яєчка у чоловіків втричі більше, ніж у горили, але вп’ятеро менше, ніж у шимпанзе?

Як я розповідаю у своїй новій книзі “Дерево життя”, ми досі шукаємо відповіді на багато з цих питань. Деякі ми почали знаходити.

Історія еволюції розповідає нам, як, починаючи з найпростіших форм, виник кожен вид. А кожен з компонентів живої істоти розвинувся в свою неповторну форму.

Skip Найпопулярніше and continue readingНайпопулярніше

End of Найпопулярніше

Розмір має значення? Частини тіла, розмір яких еволюція не може пояснити

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, У макаків більші яєчка, ніж у деяких інших приматів, оскільки під час спарювання їхні сперматозоїди конкурують з іншими

Наприклад, ми, люди, належимо до загальної групи тварин, з якої відокремилися хребетні, потім ссавці, а ще пізніше – примати.

Види, з якими ми розділяємо кожну з цих гілок, показують порядок появи частин нашого тіла.

Тіло та кишківник (винаходи тваринної гілки) мали з’явитися раніше за хребет та кінцівки (гілка хребетних), волосся (ссавці) з’явилося раніше за нігті (примати).

Існує спосіб дослідити еволюцію кожної частини нашого тіла, але він працює лише в тому випадку, якщо така сама особливість еволюціонувала більш ніж один раз на окремих гілках дерева життя.

Ця повторювана еволюція називається конвергенцією. Вона може бути джерелом розчарування для біологів, оскільки вона заплутує звʼязок між видами.

Ластівок та стрижів, наприклад, колись вважали сестринськими видами. Але коли вчені змогли порівняти їхню ДНК та будову скелетів, зʼясувалося, що ластівки насправді є ближчими родичами сов, ніж стрижів.

Розмір має значення – для еволюції

Але конвергентна еволюція стає корисною, коли ми розглядаємо її як своєрідний природний експеримент.

Класичний приклад – розмір яєчок у приматів.

Дорослі самці абіссінської чорно-білої мавпи колобуса та капелюшкової макаки приблизно однакового розміру. Але, як і шимпанзе, люди та горили, ці схожі мавпи мають дуже різні яєчка.

Яєчка колобуса важать лише 3 г, а у макак вони величезні – цілих 48 г.

Більші тестікули завжди трапляються у видів, які ведуть безладне сексуальне життя, а менші – у моногамних.

Цьому може бути кілька пояснень. Великі яєчка, приміром, можуть бути способом привабити самок, як хвіст у павича. Але, мабуть, найбільш правдоподібне пояснення пов’язане зі способом спарювання.

Самець мавпи колобуса люто конкурує за доступ до гарему самок, які будуть спарюватися виключно з ним.

Макаки ж, навпаки, живуть мирними змішаними групами приблизно з 30 мавп і мають інший підхід до кохання. Кожен спаровується з усіма: самці з кількома самками (полігамія), а самки з кількома самцями (поліандрія).

Розмір має значення? Частини тіла, розмір яких еволюція не може пояснити

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Деякі вчені вважають, що м’якша їжа, яку ми їмо, у порівнянні з нашими ранніми предками, могла змінити форму нашої щелепи

Колобус зі своїм постійним гаремом може виробляти мінімум сперми – якщо її краплі достатньо для народження дитини, то навіщо виробляти більше?

Для самця макак конкуренція за розмноження відбувається в битві між його спермою та інших самців, які спаровувалися до або після нього. Самець макаки з великими яєчками виробляє більше сперми й відтак має більший шанс передати свої гени.

Це логічне пояснення, але чи дійсно це так? Саме тут на допомогу приходить конвергентна еволюція.

Якщо ми подивимось на всю гілку дерева життя, яка складається з ссавців, ми виявимо, що існує багато груп ссавців, які мають тестікули різного розміру.

Майже у всіх цих випадках більші яєчка постійно трапляються у видів, які мають розбещене статеве життя, а менші – навпаки у моногамних.

Самці горили з малими яєчками мають унікальний доступ до гарему. А шимпанзе та бонобо з великими яєчками справді дуже розбещені.

Тим часом дельфіни мають найбільші яєчка серед усіх ссавців, вони у них складають до 4% маси тіла (у людини за таких пропорцій вони б важили приблизно 3 кг).

Хоча статеве життя диких дельфінів важко вивчати, принаймні один підвид дельфінів відповідає нашим очікування. Це вид stenella longirostris, який під час спарювання бере участь у масових шлюбних заходах, які називаються “вузлами”.

Розмір має значення? Частини тіла, розмір яких еволюція не може пояснити

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Чому підборіддя є тільки у людей?

Завдяки спостереженням, наданим конвергентною еволюцією, ми змогли виявити цю відповідність між розміром яєчок та статевим життям у всіх ссавців.

Але у людей розмір яєчок десь посередині – тож робіть висновки самостійно.

Таким же благодатним ґрунтом для суперечок вчених стало й людське підборіддя.

Як і у випадку з тестікулами, є пів десятка правдоподібних гіпотез, які пояснюють еволюцію людського підборіддя.

Воно могло розвинутися, щоб зміцнити щелепу печерної людини на випадок бійки. Воно також могло вирости, щоб чоловіча борода виглядала більш пишною. Або бути результатом того, що люди почали їсти оброблену і мʼякшу їжу, залишившись непотрібним виступом ослабленої щелепи.

Цікаво, однак, що підборіддя немає в жодного іншого ссавця, навіть у наших найближчих родичів – неандертальців.

Але через те, що підборіддя у Homo sapiens унікальне серед ссавців, ми не маємо можливості перевірити жодну з цих теорій.

Деяким аспектам людської природи, можливо, судилося залишитися загадкою.

Інше в категорії