Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Вакцинація від ВПЛ у Непалі. 2025 рік
“Це могла бути половина iPhone чи новий одяг, але ми інвестували у невидимий захист”, – розповідає ВВС Анастасія, яка вакцинувала двох своїх доньок від ВПЛ – вірусу папіломи людини.
Щеплення старшої обійшлося родині у близько 12-13 тисяч гривень за дві дози. Для молодшої Анастасії знайшла програму безкоштовних щеплень.
“Є щеплення, які можуть вберегти від хвороби. Раніше їх не було, або доступу не було. Зараз це є, а ще я просто вірю у доказову медицину”, – каже Анастасія, яка планує, коли прийде час, вакцинувати від ВПЛ і свою третю доньку.
МОЗ внесло зміни до національного календаря щеплень – вакцинація дітей від вірусу папіломи людини стане обов’язковою в Україні з 2026 року.
Розповідаємо все, що варто знати про вірус папіломи людини і про вакцини від ВПЛ.
Що таке ВПЛ
Вірус папіломи людини — це дуже поширена група вірусів, інфікування якими зазвичай проходить безсимптомно. Більшість людей навіть не знають, що мають ВПЛ.
Однак, є види ВПЛ високого ризику, які викликають аномальний ріст тканин, що може призвести до раку.
За даними ВООЗ, вірус папіломи людини спричиняє 99% випадків раку шийки матки і 60% раку статевого члена.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, 11-річна дівчинка отримує щеплення від ВПЛ у Гондурасі, 2016 рік
Також ВПЛ може спричинити рак ротоглотки, анального каналу, піхви і вульви.
ВПЛ дуже заразний і поширюється при близькому контакті шкіри до шкіри. Найчастіше він передається під час сексу.
Вакцина від раку існує
Від вірусу папіломи людини є вакцина, яку масово роблять у світі з 2007 року.
Щеплення від ВПЛ захищає саме від тих штамів вірусу, що найчастіше стають причиною раку. За даними американського центру з контролю та профілактики захворювань, щеплення від ВПЛ може на 90% зменшити випадки раку шийки матки.
46 європейських країн вже включили щеплення від ВПЛ до своїх планових програм з імунізації. У 2023 році понад 1,9 мільйона дівчаток у європейському регіоні були повністю вакциновані від ВПЛ.
Як зазначають у ВООЗ, внаслідок багаторічних програм масового щеплення від ВПЛ “європейський регіон наближається до майбутнього, в якому жінки не помиратимуть від раку шийки матки”.
В Україні від раку шийки матки щорічно помирає понад тисяча жінок, за даними національного канцер-реєстру.
“В Україні щороку фіксують понад 20 випадків раку шийки матки на 100 тис. населення, тоді як у країнах, де активно вакцинують від ВПЛ, є 4 випадки на 100 тисяч”, – розповів ВВС Україна Валерій Зуб, лікар-онколог і депутат, член парламентського комітету здоров’я нації.
Лікарі та експерти давно говорили про потребу внести вакцину від ВПЛ до національного календаря щеплень в Україні. Однак на це не вистачало ресурсів.
Автор фото, cdc.gov
Підпис до фото, Лікарі закликають батьків зробити щеплення дітям. Архівне фото
Вакцини від ВПЛ вже кілька років зареєстровані в Україні і продаються в аптеках, але вони досить дорогі – одна доза коштує від 2- 4 тисяч грн, а треба дві, або три дози.
І про цю вакцину мало знають. За даними ЮНІСЕФ, в Україні щеплення від ВПЛ робили всього декілька тисяч людей на рік.
Обов’язкове щеплення для дітей
Якщо вакцинація внесена у національний календар щеплень, це означає, що вона стає обов’язковою для дітей в Україні.
Починаючи з 2026 року, в Україні дівчаткам 12-13 років робитимуть одне щеплення від ВПЛ. Це щеплення буде безкоштовним. Чому колотимуть тільки одну дозу ми пояснимо нижче.
У МОЗ сподіваються, що у наступному році близько 85 тисяч дівчат будуть провакциновані.
“Навіть на фоні війни це потрібно робити. Чим раніше така програма запрацює, тим раніше ми побачимо її ефективність”, – говорить Ігор Кузін, заступник міністра охорони здоров’я і головний санітарний лікар.
“Нарешті ми до цього дійшли. Це прекрасно. Як всі гінекологи та онкогінекологи я до цього ставлюсь дуже позитивно, бо це турбота про здорове майбутнє дітей. Це рішення треба було ухвалювати ще 15 років тому”, – коментує внесення вакцини від ВПЛ до календаря щеплень Олена Самохвалова, онкогінеколог медичної мережі “Добробут”.
За її словами, якщо в Україні будуть докладати зусилля для поширення державної програми з вакцинації, або вакцинуватися за власні гроші, ми зможемо знизити ризик раку шийки матки.
“Ми навіть не думали, що під час війни це станеться, що зроблять щеплення від ВПЛ обов’язковими. Це великий крок для всіх жінок, для дівчаток в Україні”, – говорить Вікторія Романюк, засновниця громадської організації “Афіна. Жінки проти раку”, що об’єднує тисячі людей з онкозахворюваннями.
Які вакцини закуплять
Вакцини від ВПЛ закуповуватимуть за гроші державного бюджету.
Від вірусу папіломи людини у світі використовують 2-х, 4-х і 9-ти валентну вакцину – тобто щеплення захищає від 2-х, 4-х чи 9-ти штамів вірусу папіломи людини.
Автор фото, health.gov.au
Підпис до фото, Промокампанія зі щеплення від ВПЛ в Австралії. Там вакцинують у школах і хлопчиків, і дівчаток віком 12-13 років
“Результати показують, що максимальний захист досягається саме при використанні 9-ти валентної вакцини. Це найбільш сучасна і прогресивна вакцина”, – говорить Ігор Кузін з МОЗ.
В Україні провели порівняльну оцінку медичних технологій 4-х та 9-ти валентних вакцин і результати показали, що 9-ти валентна вакцина має вищий показник економічної ефективності.
“Тому ми в МОЗ більше схиляємось до закупівлі саме цієї 9-ти валентної вакцини. Це препарат “Гардасил 9″. Зараз тривають переговори з виробником”, – говорить Ігор Кузін.
Вакцини від ВПЛ купуватиме національна агенція “Медичні закупівлі України”.
Вакцини мають закупити і поставити в Україну до кінця 2025 року, аби вже з початку наступного року вона вже була у закладах охорони здоров’я.
За словами Ігоря Кузіна, з досвіду країн, які вже багато років проводять масову вакцинацію від ВПЛ, у перший рік кампанії охоплення щепленнями складає приблизно 60-70% від цільової групи. У МОЗ розраховують, що на 2026 рік закуплять близько 85 тисяч доз вакцин від ВПЛ.
Чи вистачить грошей
Коли щеплення вносять у національний календар щеплень, це означає, що держава бере на себе зобов’язання щороку закупляти певну кількість вакцин, що у дітей буде до неї доступ.
Чи будуть під час війни в Україні гроші на вакцини від ВПЛ?
У держбюджеті на 2025 рік на закупку цих щеплень передбачено 104 млн гривень, розповідає ВВС Україна Ігор Кузін.
Крім держбюджету, кажуть у МОЗ, також є можливість отримувати вакцини від міжнародних організацій, чи як допомогу від інших країн.
“Я переконаний, що гроші і на наступні роки знайдуться. Це дуже важливо”, – говорить депутат і лікар-онколог з Чернігова Валерій Зуб.
Він наводить дані з канцер-реєстру про те, що рак шийки матки займає перше місце у структурі смертності молодих жінок віком у віці 18-29 років.
“Це рак молодих людей. Держава втрачає людей. Треба вкладати кошти у щеплення, щоб запобігти цьому захворюванню”, – говорить депутат.
Автор фото, who.int
Підпис до фото, Щеплення від ВПЛ на 90% захищає від раку шийки матки. На фото – щеплення дітей у Косово
Він сподівається, що з часом на програму з вакцинації від ВПЛ будуть виділяти більше грошей і це дозволить розширити безкоштовну вакцинацію і на хлопчиків. Поки що Національний календар щеплень цього не передбачає.
Коли вакцини від ВПЛ тільки з’явилися, рекомендували щеплювати лише дівчаток, бо вони найбільше були у зоні ризику через рак шийки матки, спричинений ВПЛ, розповідає педіатриня Євгенія Бухаріна з медичної мережі “Добробут”.
“Наразі відомо, що хлопчики теж у зоні ризику через захворювання, які провокуються ВПЛ – неоплазія статевого члена, кондиломи. Тому щеплення варто робити і хлопчикам”, – зазначає Бухаріна.
Вакцинацію проти вірусу папіломи людини для хлопчиків та дівчаток роблять вже у 39 країнах ЄС.
Онколог Олена Самохвалова розповідає, що вакцинувала своїх племінників у 9 і в 14 років.
У скільки років вакцинуватися
ВООЗ і лікарі рекомендують починати робити щеплення до початку статевого життя, тобто до того часу, як людина вперше зустріне вірус.
У рекомендаціях ВООЗ для щеплень від ВПЛ вказано вік 9-14 років. Однак, почати щеплення можна і пізніше.
Автор фото, Getty Images
В Україні за гроші держбюджету робитимуть тільки 1 дозу дівчатам лише 12-13 років. Для інших груп дітей поки безкоштовної вакцинації у рамках календаря щеплень не передбачено.
Однак, такі програми можна знайти у деяких регіонах. Наприклад, вже кілька років від ВПЛ безкоштовно щеплюють дівчат віком 9-18 років на Львівщині.
Дві дози, чи одну
В інструкції до вакцини “Гардасил 9”, яка схвалена ВООЗ, і яку планують закупляти для масової вакцинації в Україні, сказано, що діти віком 9-14 років мають отримувати дві дози, а діти від 15 років і старше – три.
У Національному календарі щеплень тільки одна доза від ВПЛ.
“Схема вакцинації від виробника вакцини передбачає дві дози, хоча нові дослідження показують, що можна меншу кількість доз”, – говорить педіатриня Євгенія Бухаріна.
Є переконливі дані, що одна доза вакцини від ВПЛ для людей молодше 20 років працює не гірше, ніж дві дози, говорить імунолог й голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.
За останніми рекомендаціями ВООЗ, для дівчат віком 9–14 років можна проводити однодозову або дводозову схему вакцинації від ВПЛ
Чи є протипокази і побічна дія вакцини від ВПЛ
“Протипокази у вакцини від ВПЛ є як і в будь-якої іншої вакцини, але їх небагато – це висока температура на момент щеплення – 38 градусів і більше, загострення хронічних захворювань. У такому разі щеплення потрібно відкласти. Видужати і потім зробити”, – говорить педіатриня Євгенія Бухаріна.
Також щеплення не можна робити, коли є онкозахворювання і дитина отримує хімієтерапію.
Автор фото, Getty Images
Дослідження CDC, Центру з контролю та профілактики захворювань у США, показують, що і 4-х і 9-ти валентна вакцина від ВПЛ є безпечною і ефективною, наголошує лікарка.
“Ця вакцина добре переноситься без ускладнень і побічних явищ. Можлива лише болючість у місці ін’єкції”, – зазначає Євгенія Бухаріна.
Не фіксували жодного несприятливого випадку після імунізації, говорить про вісім років кампанії на Львівщині Наталія Іванченко-Тімко, генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб. Там зробили понад 10 тисяч щеплень від ВПЛ з 2017 року.
За даними ВООЗ, з 2006 року у світі було розповсюджено понад 500 млн доз вакцин проти ВПЛ. Жодне з досліджень, яке охопили кілька мільйонів людей, не виявило побічних ефектів від вакцини, заявили у ВООЗ.
Як переконувати людей робити щеплення
“Вакцинацію треба популяризувати. Доносити до людей, що це важливо, що це безпечно, що вакцина буде вас захищати. Жінки, які довго не звертаються до лікаря, але отримали щеплення від ВПЛ, мають більше шансів уникнути онкозахворювання”, – говорить онкогінеколог Олена Самохвалова.
Наталія Іванченко-Тімко розповідає, як на Львівщині роками серед сімейних лікарів поширювали інформацію щодо раку шийки матки, ефективності вакцинації від ВПЛ на прикладі інших країн, інформацію про те, як саме працює вакцина.
“Працювали і з сімейними лікарями, і з гінекологами, які далі пояснювали все своїм пацієнткам. Ще шикарна річ сарафанне радіо – люди передавали одне одному інформацію про вакцини. Приводили своїх подруг, ті своїх доньок. При тій кількості вакцин, яка у нас була, проблем з людьми не було”, – розповідає пані Іванченко-Тімко.
В Україні досить поширеними є антивакцинаторські настрої, але потрібно з цим боротися, показувати приклади, що щеплення – це безпечно, говорить депутат і лікар Валерій Зуб.
“Це велика складна робота. Але над цим треба працювати”, – вважає депутат Валерій Зуб і закликає МОН, МОЗ, Мінкульт об’єднувати навколо цього зусилля.
Він пропонує залучати до цього відомих людей, які можуть стати прикладом.
“Я своїм дітям роблю всі обов’язкові щеплення. Я в цьому відчуваю певну безпеку”,- говорить ВВС Україна Onuka (Ната Жижченко), співачка і мама двох дітей.
За її словами, коли прийде час, вона, порадившись з лікарем, буде робити дітям щеплення від ВПЛ.
“Якщо протокол зміниться, буду його дотримуватися. Я дотримуюсь порад доказових лікарів”, – каже Onuka.