Автор фото, Gorka Olmo/BBC
Деякі люди завзято труть їх щодня, а інші вважають, що достатньо просто полити їх водою під душем. Постає питання – чи достатньо ми миємо наші ноги?
Коли ви йдете у душ і берете мило з мочалкою, скоріш за все, певним частинам тіла ви приділятимете більше уваги, ніж іншим. Звісно, ви не оминете пахви – можливо, навіть намилите їх кілька разів. А от про ноги – до яких до того ж далеко тягнутися – можна легко забути.
Однак, на думку деяких експертів, вони заслуговують на увагу так само – якщо не більше.
Національна служба охорони здоров’я Британії (NHS) і Центр контролю захворювань США (CDC), наприклад, радять щодня мити ноги водою з милом. Однією з причин такого ретельного догляду є запобігання запаху.
Підошви ніг містять 600 потових залоз на квадратний сантиметр шкіри – більше, ніж будь-яка інша частина тіла. Хоча піт сам по собі не пахне, він містить суміш солей, глюкози, вітамінів і амінокислот, якою охоче харчуються бактерії, які там живуть. А на наших ногах живе багато бактерій.
“Стопа – особливо між пальцями – є досить вологим і теплим середовищем, тому вона може бути середовищем для розмноження мікробів”, – каже Голлі Вілкінсон, викладачка, що спеціалізується на ранах, з Університету Галла у Британії. Це посилюється тим, що більшість людей одягають шкарпетки та взуття, що затримує вологу всередині.
Якщо розглянути під мікроскопом будь-який квадратний сантиметр шкіри людини, ви побачите від 10 000 до мільйона бактерій, що там живуть. Теплі та вологі ділянки шкіри, такі як стопи, вважають “домом” для найбільшої кількості їхніх видів.
Наприклад, ноги є чудовим притулком для коринебактерій і стафілококів, а також безлічі грибків, таких як Aspergillus (збудник, який часто зустрічається в ґрунті), Cryptococcus, Epicoccum, Rhodotorula, Candida (різновид дріжджів, які природно живуть на тілі, але можуть стати умовно-патогенними мікроорганізмами), Trichosporon тощо. Насправді стопа людини містить більшу різноманітність видів грибів, ніж будь-яка інша частина тіла.
Напевно, це вагома причина помити ноги. В рамках одного дослідження вчені взяли мазки з підошв 40 добровольців. Вони виявили, що миття ніг значно впливає на кількість бактерій. Люди, які мили ноги двічі на день, мали близько 8800 бактерій, що живуть на кожному квадратному сантиметрі шкіри. Ті, хто милися через день, мали понад мільйон бактерій на квадратний сантиметр.
Однак сам по собі той факт, що підошви ваших ніг кишать мікробами, не означає, що вони обов’язково смердітимуть або вам є про що турбуватися. Як завжди, важлива не лише кількість, а й тип бактерій.
Коли йдеться про виробництво летких жирних кислот (ЛЖК), які відповідають за запах ніг, ключовими гравцями є стафілококи. Потові залози на шкірі ніг виділяють суміш електролітів, амінокислот, сечовини та молочної кислоти. Для бактерій Staphylococcus це – справжній бенкет, і в процесі живлення вони перетворюють амінокислоти в ЛЖК.
Основним хімічним “винуватцем” є ізовалеріанова кислота, яка має неприємний запах, який описують як “кислий” або “сирний”. Порівняння влучне, оскільки багато сирів містять подібну суміш летких хімічних речовин.
В одному дослідженні 2014 року вчені взяли мазки з ніг 16 людей і виявили, що 98,6% бактерій, присутніх на підошвах ніг, були стафілококами. Рівень ЛЖК, зокрема ізовалеріанової кислоти, що викликає неприємний запах ніг, також був значно вищий на підошві стопи порівняно з верхньою частиною стопи. Загалом, дослідження дійшло висновку, що інтенсивність неприємного запаху ніг корелювала із загальною кількістю присутнього стафілокока – це ще одна причина потягнутися до мила.
Однак миття ніг – це не лише запобігання “сирному” запаху. Завдяки належній гігієні ніг можна запобігти багатьом хворобам і проблемам зі стопами.
“Через невеликий простір між пальцями ніг ці області особливо схильні до мікробних інфекцій”, – каже Джошуа Цайхнер, доцент дерматології лікарні Маунт-Сінай у Нью-Йорку.
“Це може призвести до свербіння, набряку та неприємного запаху. Оскільки шкірний бар’єр порушується, це також може збільшити ризик проникнення мікроорганізмів у шкіру та спричинення більш серйозних інфекцій м’яких тканин”, – каже він.
За словами Цайхнера, найпоширенішою проблемою є розвиток мікозу стопи, який є поверхневою грибковою інфекцією шкіри на ногах. Грибки, що викликають мікози стоп, процвітають у теплому, темному та вологому середовищі – тому цей стан найчастіше вражає проміжки між пальцями ніг.
Щоб позбавити грибки ідеального середовища, цю область варто зберігати чистою та сухою. Це варто робити, оскільки мікоз стопи може спричинити низку неприємних симптомів, таких як свербіж, висип, лущення шкіри та тріщини на підошвах ніг і між пальцями.
Автор фото, Gorka Olmo/BBC
Підпис до фото, На наших стопах у багатьох мікроскопічних складках живуть різноманітні грибки
Дотримання чистоти ніг також може запобігти шкірним інфекціям, наприклад, викликаним бактеріями Staphylococcus або Pseudomonas.
Хоча ці бактерії природним чином існують на вашій шкірі, якщо вони потраплять у кров через поріз, це може призвести до серйозної інфекції. Навіть незначна стафілококова інфекція може призвести до фурункулів – гнійних наростів, які утворюються під шкірою навколо волосяних фолікулів або сальних залоз.
“Ноги більш схильні до інфекцій, тому що там є досить багато бактерій, а також, якщо у вас є тріщини або травми на стопах, вони, як правило, заживають набагато повільніше, ніж на інших частинах тіла, – каже Вілкінсон. – Якщо у вас є травма, є більше шансів, що хвороботворні мікроорганізми можуть потрапити в цю рану, заселитися і розростатися”.
Хоча шкірні інфекції все одно можуть виникнути, навіть якщо ви дотримуєтесь гарної гігієни ніг, регулярне миття ніг зменшує кількість присутніх бактерій. Тож якщо ви раптом поріжетеся, навколо буде менше мікробів, які можуть потрапити у кров.
Часте миття ніг особливо важливо, якщо ви страждаєте на діабет, через який люди більш схильні до виразок і шкірних інфекцій. Дослідження показали, що ноги хворих на цукровий діабет містять більшу кількість патогенних бактерій.
“Вони там чекають нагоди, щоб викликати інфекцію. Отже, дуже важливо, щоб люди з діабетом стежили за гігієною ніг, оскільки через це вони зазнають більшого ризику розвитку інфекції”, – каже Вілкінсон.
До того ж люди з діабетом також мають ослаблену імунну відповідь, тому, якщо у них розвивається інфекція, їхній організм не може з нею боротися. Пацієнти з діабетом також схильні до порізів, ран і виразок на ногах, які не загоюються. Якщо їх не виявити вчасно, можливо, доведеться ампутувати пальці ніг, стопи або навіть кінцівки.
“Якщо у вас неконтрольований діабет, у вас можуть бути пошкоджені нерви в ногах, тому ви не можете належним чином відчувати свої ноги, – каже Вілкінсон. – Лише миття дає змогу належним чином перевірити ноги на наявність незначних подряпин або сухості, які можуть сприяти наявності інфекції”.
Саме тому Вілкінсон і такі благодійні організації, як Diabetes UK, рекомендують хворим на цукровий діабет мити ноги щодня.
Але як щодо всіх інших? Деякі експерти стверджують, що для більшості людей щоденне миття ніг приносить мало користі для здоров’я, і навіть може підвищити ризик проблем зі шкірою.
Для виконання основних функцій шкіра покладається на свої корисні мікроби. Вони відлякують шкідливі бактерії, виробляють ліпіди, які підтримують шкіру зволоженою та еластичною, і навіть допомагають загоювати рани.
Інтенсивне миття та тертя може видалити ці корисні мікроби, особливо якщо робити це в гарячій воді. У результаті шкіра може стати сухою, подразненою або свербіти. Потріскана шкіра допомагає бактеріям подолати зазвичай непроникний шкірний бар’єр, збільшуючи ймовірність інфекцій.
“Надмірне миття шкіри може порушити шкірний бар’єр, позбавляючи шкіру натуральних жирів, сприяючи сухості та запаленню”, – каже Цайхнер. Це призводить до свербіння, сухості шкіри та може загострити такі захворювання, як екзема.
“Важливо також занадто не скрабувати та не відлущувати шкіру на ногах, – каже Цайхнер. – Мозолі з’являються через щоденні травми. Але насправді вони захищають ноги від довкілля. Видалення мозолів позбавляє цього захисту”.
Існує занепокоєння, що порушити крихкий баланс мікроорганізмів на шкірі може антибактеріальне мило, вбиваючи корисні види та сприяючи появі більш стійких, патогенних штамів, стійких до антибіотиків.
Наша імунна система має певною мірою контактувати з мікробами, щоб виконувати свою роботу. Якщо ми не контактуємо з постійним потоком бактерій і вірусів у дитинстві, наш організм не вчиться правильно реагувати на атаку.
Деякі експерти вважають, що занадто часте купання або душ може бути контрпродуктивним саме з цієї причини.
Автор фото, Gorka Olmo/BBC
Підпис до фото, Мікроби, які живуть на наших ногах, насправді мають важливу мету – відлякувати шкідливі бактерії
У нас залишається відкрите питання – як часто треба мити ноги? Відповідь певною мірою залежить від людини.
“Людям з діабетом на 100% рекомендовано мити ноги щодня, – каже Вілкінсон. – Але якщо у вас немає захворювань, то дерматологи, як правило, кажуть, що більш ніж достатньо мити ноги раз на пару днів, щоб підтримувати гарну гігієну, не видаляючи надто багато натуральних жирів на шкірі”.
Вілкінсон зазначає, що якщо ви любите бігати або займатися в тренажерному залі, то вам, очевидно, потрібно буде мити ноги частіше, ніж тим, хто має менш активний спосіб життя.
Важлива не тільки частота. Те, як ви миєте та сушите ноги, також впливає на здоров’я.
“Багато людей думають, що якщо ви приймаєте душ і просто дозволяєте воді стікати, це означає мити ноги, але це не так – вам потрібно фізично вимити ноги водою з милом”, – говорить Вілкінсон.
За словами Дена Баумгардта, лікаря загальної практики та викладача нейронауки та фізіології в Бристольському університеті у Великій Британії, найважливіше, на чому він наголошує пацієнтам, — це переконатися, що ви правильно висушуєте ноги.
“Коли у вас є вологість між пальцями ніг, у теплому середовищі, саме тоді ви схильні до розвитку таких речей, як мікоз стопи та інших грибкових інфекцій”, – каже Баумгардт.