Здоров'я

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, У магазинах люди часто тестують косметику

Зізнайтеся – коли ви востаннє перевіряли термін придатності своїх косметичних засобів? Чи може прострочена косметика зашкодити вашій шкірі чи навіть становити загрозу для здоров’я?

Як часто ви миєте свої пензлі для макіяжу? Чи позичали ви колись туш у подруги або тестували помаду в магазині? Який предмет у вашій косметичці накопичує найбільше бактерій — туш, підводка, спонжі чи пензлі?

Зізнаюся, я не завжди була сумлінною щодо очищення своїх косметичних інструментів чи перевірки термінів придатності, тому вирішила провести експеримент — під мікроскопом дослідника в Лондонському університеті Metropolitan у Великій Британії.

Докторка Марія Пілар Ботей-Сало, старша викладачка біонаук у Школі гуманітарних наук, керувала дослідженням.

Вона очолила лабораторний аналіз понад 70 прострочених косметичних засобів, зокрема підводок для очей, тушей, блисків для губ, помад і тональних кремів, а також пензлів і спонжів (зокрема й моїх).

Узяті зразки помістили на агарові пластини (спеціальне лабораторне приладдя, яке використовують для вирощування та дослідження мікроорганізмів – Ред.). Потім їх помістили в інкубатор, щоб виявити, які мікроорганізми на них живуть.

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Підпис до фото, Докторка Боті-Сало (ліворуч) пояснила, що стафілокок, який міститься в деяких косметичних засобах із вичерпаним терміном придатності, може викликати шкірні інфекції та запалення очей

Чи забруднені засоби для макіяжу?

Бактеріальні колонії на агарових пластинах із моїх зразків виявилися несподівано великими.

“Ваш олівець для очей був найбільш забрудненим зразком, там було значно більше бактерій, ніж на інших косметичних засобах”, — сказала докторка Ботей-Сало.

Вона пояснила, що це може бути пов’язано з тим, що олівець підбирав бактерії зі шкіри, зокрема стафілокок, оскільки він контактував із повікою.

Я зізналася, що зазвичай зберігаю косметичку у ванній кімнаті і часто залишаю олівець для очей відкритим на кілька хвилин після використання.

“Отже, так, це може бути причиною”, — відповіла докторка Ботей-Сало.

“Якщо він набирає вологу з навколишнього середовища, це може сприяти росту мікроорганізмів. Ми також знайшли стафілокок у інших зразках, зокрема на пензлях, спонжі та туші”.

Стафілокок може спричиняти цілий ряд захворювань — від легких подразнень до серйозніших інфекцій, таких як кон’юнктивіт, бешиха та імпетиго.

Але чому ж я не мала жодної із цих проблем, хоча використовувала цей олівець багато разів?

Докторка Ботей-Сало пояснила:

“Якщо ваша шкіра неушкоджена, вона є сильним бар’єрним захистом, і нічого може і не статися. Однак, якщо у вас є поріз, синець або ранка на шкірі, саме тоді бактерії можуть проникнути та спричинити шкоду. Якщо в людини ослаблений імунітет, це також може бути проблемою”.

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Підпис до фото, Вчені витягли та виростили зразки з понад 70 косметичних засобів із вичерпаним терміном придатності

Чисті руки – ключовий момент

Чи миєте ви руки перед нанесенням макіяжу? Руки можуть переносити всілякі забруднення, і без належної гігієни існує ризик того, що ці мікроби потраплять на косметику. Це особливо актуально при нанесенні тіней для повік, бальзаму для губ і тонального крему безпосередньо руками.

Докторка Ботей-Сало зробила приголомшливі відкриття.

“На деяких продуктах ми знайшли Enterobacter cloacae — бактерію, яка зазвичай мешкає в кишківнику”, — пояснила вона.

“Це свідчить про фекальне забруднення внаслідок недостатньої гігієни рук або навіть бризок із туалету”.

Дослідження показують, що під час змивання води в унітазі утворюються аерозольні краплі, які всього за кілька секунд можуть піднятися на висоту до 2 метрів. Ці краплі, ймовірно, містять Enterobacter. Отже, якщо ваша косметика перебуває в цьому діапазоні, вона може бути забруднена цією бактерією.

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Комп’ютерне зображення грибка Candida, який виявили на косметичних продуктах

Деякі види Enterobacter особливо небезпечні, оскільки можуть спричиняти інфекції, зокрема інфекції сечовивідних шляхів, дихальних шляхів, остеомієліт та ендокардит.

Попередні дослідження показали, що E.coli — бактерія, пов’язана з фекальним забрудненням, — може виживати на косметичних продуктах. Це тривожний факт, враховуючи, що ці засоби використовуються на обличчі та поблизу очей.

Дослідницька група Лондонського університету Metropolitan також виявила гриб Candida у косметичних продуктах. Якщо цей грибок проникає в шкіру, він може викликати вагінальний кандидоз або оральний кандидоз (молочницю).

Додаткові дослідження, проведені в університеті Aston у Бірмінгемі (Велика Британія), охопили майже 500 косметичних продуктів. Вони показали, що 79-90% косметики, яку використовують люди, містять певний тип паразитів, бактерій або грибків. Виявлені мікроорганізми варіюються від відносно безпечних бактерій до потенційно смертельно небезпечної E.coli.

Доктор Амрін Башир, провідна дослідниця цього дослідження, зазначила:

“Хоча наявність бактерій у використаній косметиці та інструментах свідчить про забруднення, це не обов’язково означає високий ризик інфекції. Для зараження потрібен шлях передачі, наприклад, через порізи, слизові оболонки або ковтання. Хороша гігієна, зокрема миття та дезінфекція косметичних засобів, а також утилізація прострочених продуктів, можуть значно знизити потенційний ризик”.

Слідкуйте за терміном придатності

Термін придатності важливий, оскільки він вказує, як довго консерванти у продукті можуть ефективно запобігати росту мікроорганізмів. Косметичні засоби з високим вмістом води більше забруднюються після відкриття, оскільки створюють сприятливе середовище для розмноження бактерій і грибків.

Залежно від продукту, термін придатності після відкриття варіюється від 3 до 12 місяців.

“Якщо косметичний засіб не має зазначеного терміну придатності, рекомендується викинути його після трьох місяців або одразу ж, якщо є підозра на можливе забруднення, наприклад, якщо він упав на підлогу або його використовували інші люди. Це допоможе мінімізувати ризик зараження”, — зазначила докторка Башир.

“Якщо споживачі не впевнені, чи їхній косметичний засіб вже прострочений, безпечніше замінити його, ніж ризикувати потенційним перехресним зараженням”, — додала вона.

Чи небезпечні засоби для макіяжу, якими ви користуєтеся

Підпис до фото, Косметичні продукти чекають на тестування в лабораторії Лондонського університету

Що в косметичні найбільш забруднене

Згідно з дослідженням Лондонського університету Metropolitan, найчастіше забруднюються та містять найбільшу різноманітність мікроорганізмів – туш для вій і рідкі тональні основи, а найгіршими “порушниками” є пензлі та спонжі, які використовують для нанесення рідкої основи.

“Предмети, які багато контактують з водою, такі як спонжі та пензлі, більш схильні до накопичення мікроорганізмів”, — пояснила докторка Ботей-Сало.

“Наше дослідження було зосереджене виключно на простроченій косметиці та використаних аплікаторах”.

Поради докторки Ботей-Сало, щоб уникнути забруднення косметики:

  • Мийте руки перед нанесенням макіяжу.
  • Не користуйтеся тестерами косметики в магазинах. Ви не знаєте, чи ті, хто їх використовував раніше, мили руки.
  • Регулярно очищуйте спонжі та пензлі гарячою водою з милом, а потім ретельно висушуйте. Дорогі очищувальні засоби не потрібні. Дайте їм повністю висохнути на повітрі, а потім зберігайте в окремій косметичці, щоб уникнути контакту з бактеріями та аерозолями.
  • Найгірше місце для зберігання косметики — ванна кімната, оскільки там волого і темно.
  • Тональні основи, туші та підводки для очей слід зберігати щільно закритими, щоб уникнути мікробів і пилу.
  • Слідкуйте за терміном придатності. Приклеюйте наліпки на косметику, щоб не забути, коли її потрібно викинути.
  • Не діліться своєю косметикою з іншими.

Якщо ви перебуваєте в групі підвищеного ризику, наприклад маєте ослаблений імунітет, слід бути особливо обережними, — наголосила докторка Ботей-Сало.

Інше в категорії