Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Косметика з пробіотиками – один зі свіжих б’юті-трендів
Чи думали ви коли-небудь, що бактерії можуть стати вашими союзниками у догляді за шкірою?
Річ у тім, що шкіра теж має мікробіом – “спільноту” мікроорганізмів, що мешкають на її поверхні.
Цей мікроскопічний світ унікальний для кожної людини й містить бактерії, віруси та грибки. Здоров’я шкіри залежить від балансу цих мікроорганізмів. Коли корисні бактерії переважають, вони захищають шкіру від патогенних мікроорганізмів, запобігають розвитку запалень і підтримують її здоров’я та красу.
Тому важливо підтримувати здоровий мікробіом шкіри. Але як це зробити?
Одним з методів, який стає все більш популярним, є використання пробіотиків – що технічно означає нанесення живих мікробів на шкіру для покращення її здоров’я.
Метод цей – не новий. Ще в далекому 1912 році вчені втирали бактерії в обличчя людей, намагаючись полегшити протікання таких захворювань, як акне та себорея (форма дерматиту).
Сьогодні пробіотики на піку популярності в косметології. Десятки компаній пропонують сироватки, очищувальні та зволожувальні засоби, що відновлюють баланс ніжного мікробіома шкіри, роблячи її “оновленою” і “свіжою”.
І хоча виробники часто вказують, що ці засоби – “пробіотичні”, далеко не всі з них, якщо взагалі якісь, містять живі бактерії.
Ба більше, оскільки пробіотики для шкіри класифікують як косметику, а не ліки, їхні виробники не зобов’язані ділитися результатами їхніх досліджень й тестувань, тому складно визначити, наскільки вони ефективні.
“Правила, що регулюють засоби для шкіри, дуже відрізняються від медикаментозних”, – пояснює Річард Галло, дерматолог з медичної школи університету Сан-Дієго.
Більшість пробіотичних засобів містять або пребіотики – поживні речовини, що живлять і стимулюють ріст “корисних” бактерій на шкірі, або постбіотики – білки чи інші продукти, вироблені корисними бактеріями.
“Живі бактерії вкрай складно зберегти протягом усього процесу виробництва, зберігання й поширення. Потрапивши на шкіру, вони не завжди приживаються, оскільки їм доводиться конкурувати з мільйонами інших мікробів, які вже живуть там”, – пояснює Бернхард Паетцольд, співзасновник і головний науковий співробітник компанії S-Biomedic, що займається лікуванням захворювань шляхом відновлення мікробіома шкіри за допомогою бактеріальних трансплантатів.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Косметичні засоби з пробіотиками обіцяють покращити мікробіом шкіри, підвищити її захисні функції. Чи дійсно це так?
Ідея здорового мікробіому шкіри ґрунтується на теорії про те, що “хороші” бактерії й грибки допомагають захистити нашу шкіру від “поганих”.
Однак наука ще не до кінця вивчила, як “погані” бактерії сприяють розвитку шкірних захворювань. Ми знаємо, що на обличчі людей з екземою, розацеа, акне та псоріазом “живуть” різні типи бактерій.
“Є багато свідчень того, що майже кожне шкірне захворювання пов’язане зі зміною її мікробіому, – каже Паетцольд. – Але це не доводить, що саме зміна мікробіому викликає захворювання. Може бути й так, що хвороба змінює стан шкіри – а з нею й популяцію бактерій”.
Щоб довести, що певний штам бактерій викликає хворобу, потрібно або заразити здорову людину, “намазавши” її обличчя “поганими” бактеріями, або вилікувати її, застосувавши “хороші”.
Оскільки перший варіант, найімовірніше, не витримає етичних бар’єрів, дослідники зосередились на другому.
Вони з’ясували, що на шкірі людей з екземою переважає золотистий стафілокок (Staphylococcus hominis) – бактерія, яка часто може бути патогенною та викликати висипання, хвороби й інфекції.
Водночас стафілокок присутній у 21% здорових людей.
“А певний його штам S. hominis продукує молекулу, яка вбиває клітини екземи”, – розповідає керівник дослідження, професор кафедри дерматології Каліфорнійського університету в Сан-Дієго Річард Галло.
У 2021 році команда Галло провела першу фазу дослідження за участю 54 дорослих з атопічним дерматитом, застосовуючи крем, що містить живі S. hominis, протягом одного тижня.
Результати показали, що лікування значно знизило колонізацію бактерій золотистого стафілокока і навіть зменшило почервоніння та свербіж, пов’язані з атопічним дерматитом.
Є й інші приклади
2018 року 10 дорослим і п’ятьом дітям з атопічним дерматитом провели “трансплантацію мікробіому” – живі бактерії збирали зі шкіри здорових добровольців й двічі на тиждень наносили на шкіру пацієнтів.
Через 16 тижнів лікування симптоми захворювання покращилися більш ніж на 50%.
Отримані дані ще потребують підтвердження, але вже свідчать, що використання живих бактерій може значно оздоровити мікробіом шкіри, запевняють фахівці.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Золотистий стафілокок – бактерія, яка, як вважають, причетна до розвитку деяких шкірних захворювань
Клінічні випробування інших захворювань шкіри проводять рідше, але вони також показують обнадійливі результати.
Один з напрямів досліджень: Cutibacterium acnes (або C. acnes) – бактерія, яка може впливати на розвиток важкої форми акне.
Акне – справжнє лихо, якого бояться підлітки, та від якого страждають до 85% людей віком від 11 до 30 років. Це запальне захворювання шкіри вражає кілька частин тіла, від обличчя до спини.
Тому деякі дослідники шукають бактерії, які виробляють антимікробні пептиди, що пригнічують або вбивають цю бактерію.
В одному клінічному дослідженні лосьйон, що містив бактерію Enterococcus faecalis, давали пацієнтам з важкою формою акне. Лосьйон значно зменшив кількість гнійників порівняно з лосьйоном-плацебо.
Наука продовжує поступово відкривати нові значення мікробіому шкіри.
Кілька років тому команда Галло виявила, що певний штам бактерій виробляє хімічну речовину під назвою 6-HAP, яка може вбивати ракові клітини, не травмуючи при цьому здорові.
Дослідження проводились на мишах, і перш ніж довести, що таке лікування матиме аналогічний ефект на людях, доведеться пройти ще багато випробувань і клінічних досліджень, визнає Галло, але перші результати – дуже обнадійливі.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Йогурт містить бактерії, які можуть виробляти речовини, що сприяють здоров’ю шкіри
Хоча більшість досліджень пробіотиків спрямовані на лікування конкретних захворювань, деякі вивчають їхній вплив на здоров’я шкіри загалом.
Наприклад, науковців цікавить, чи може інулін – харчове волокно, яке часто міститься в косметиці та засобах особистої гігієни, – слугувати пребіотиком, якщо його вживати як харчову добавку чи наносити на шкіру.
Попередні результати показали, що інулін робить шкіру більш гладкою та еластичною, створюючи сприятливе середовище для розмноження корисних бактерій.
У поле зору науковців також потрапила сфінгомієліназа – фермент, що виробляється такими бактеріями, як Staphylococcus thermophilus, та які зазвичай містяться у кисломолочних продуктах і йогуртах. Виявилось, що вони можуть стимулювати вироблення керамідів, необхідних для підтримки здоров’я шкіри.
Звісно, результати всіх цих досліджень ще треба перевіряти.
“Але ми рухаємося в правильному напрямку, – каже Річард Галло. – Ми зрозуміли, як діють пробіотики, і зараз докладаємо чимало зусиль для пошуку інших способів створення мікробів, які принесуть нам користь. Тож я дуже оптимістично дивлюся на те, що буде з пробіотиками за кілька років”.
А от для тих, хто шукає в пробіотичних кремах косметологічний ефект – новин не так вже й багато.
Немає доказів того, що вони запобігають зморшкам, зволожують і тонізують шкіру. Тож грандіозного омолоджувального ефекту від них чекати не варто.
“Ефективність багатьох пробіотиків, які зараз є на ринку, не доведена, тому я б не рекомендував їх, – каже Галло. – Ви можете спробувати, але це, можливо, не те, на що варто витрачати гроші”.
Шкіра змінюється з віком та під впливом зовнішніх чинників, але є речі, які залежать від вас.
“Щоденний догляд за обличчям: очищення, зволоження та захист шкіри від ультрафіолетового випромінювання створюють сприятливе середовище для корисних мікроорганізмів. Це, як вулиця з двостороннім рухом”, – каже Галло.