Краса

Приховані винуватці акне: як ваш шампунь та засоби для волосся можуть спричинити прищі

Приховані ризики засобів для догляду.

Приховані винуватці акне: як ваш шампунь та засоби для волосся можуть спричинити прищі

Найчастіше прищі виникають у підлітковому віці, на тлі змін гормонального фону. Рівень статевих гормонів впливає на активність сальних і потових залоз, які можуть закупорюватися секретом, і утворюються прищі.

Але іноді причини акне не в цьому, можуть впливати спосіб життя, проблеми здоров'я, харчування та деякі чинники, які ми навіть не вважаємо суттєвими. Проте вони можуть серйозно зіпсувати стан шкіри. На що ж звернути увагу?

Винен не крем, а шампунь

Акне — одне з найпоширеніших шкірних захворювань, на яке страждають як підлітки, так і дорослі. Вугрова хвороба розвивається під впливом різних чинників, від генетичної схильності до неправильного харчування і гормонального дисбалансу.

Одним із провокаторів акне вважається порушення правил догляду за шкірою, особливо використання засобів із речовинами, які здатні закупорювати пори і спричиняти утворення підшкірних висипань — комедонів.

Найчастіше появу акне пов'язують із неправильно підібраною декоративною косметикою, кремами та лосьйонами для обличчя. Однак мало хто замислюється, що причина висипань нерідко криється зовсім в інших засобах для догляду: шампунях, гелях для душу і стайлінгу продуктах.

Прихована загроза

Змивні продукти для тіла і волосся мають менш суворі вимоги щодо складу, на відміну від тієї ж косметики для догляду. У результаті виробники можуть включати до складу компоненти з комедогенними властивостями. Насамперед це різноманітні олії: оливкова, кокосова, лляна, олія зародків пшениці та інші. Вони мають зволожувальний і живильний ефект, але здатні закупорювати пори, особливо у власників жирної шкіри.

Дивіться на склад

Небезпеку становлять жирні спирти, які, зокрема, отримують з рослинних олій. Вони роблять текстуру засобів більш насиченою і густою, чинять зволожувальну дію, відіграють роль стабілізатора і надають косметичним складам однорідності. Крім того, жирні спирти можуть створювати на поверхні шкіри або волосся захисну плівку. З одного боку, вона перешкоджає втраті вологи, з іншого — забезпечує благодатний ґрунт для закупорювання пор і розвитку запалення.

Багато хто не надає значення складу шампунів і гелів для душу, оскільки їх заведено змивати. Однак у реальності залишки засобів можуть залишатися на шкірі й після того, як ви приймете душ, аж до кількох годин, зокрема й на обличчі.

Підтверджено експериментально

Як приклад можна навести результати експерименту вчених зі США. Під час дослідження група добровольців віком від 16 до 45 років з легкими та помірними формами акне протягом восьми тижнів використовували засоби для догляду за волоссям без комедогенних елементів. Після закінчення експерименту у 70% учасників стало менше висипань на тілі, а у 52% покращився стан шкіри обличчя.

Також варто зазначити, що позначка "еко" на шампуні або гелі для душу зовсім не гарантує захисту від висипань. Навпаки, у складі таких засобів досить часто трапляються ті самі натуральні олії з високим рівнем комедогенності.

"Помадне" акне

Увагу варто звертати не тільки на змивні засоби для догляду, а й на продукти для стайлінгу: помадки, термозахист, воски для волосся тощо. Вони містять оклюзивні компоненти — особливі речовини, які створюють на поверхні волосся захисну плівку. Наприклад, такі властивості мають силікони та квартеніуми. Шукайте ці слова в складі засобів на упаковці та уникайте їх застосування.

У разі потрапляння на шкіру стайлінгові засоби можуть спричиняти так зване "помадне" акне — висипання на лобі та по лінії росту волосся.

Як убезпечити себе

Якщо ваша шкіра схильна до утворення акне, ретельно перевіряйте склад засобів для догляду за тілом і волоссям. Як мінімум, варто уникати продуктів з оліями в складі. Після водних процедур також корисно буде додатково очистити шкіру обличчя, щоб змити залишки шампуню, кондиціонера і гелю для душу. Перевагу варто віддати гелям і пінкам з відлущувальними та протизапальними компонентами, наприклад із цинком або саліциловою кислотою.

Ця стаття призначена виключно для загальних інформаційних цілей та не повинна розглядатися як медична консультація, діагностика або лікування.

Примітка

Дослідження комедогенності косметичних і засобів для догляду проводяться починаючи з 1970-х років шляхом тестування на кроликах та людях. Найповніше дослідження комедогенних інгредієнтів було опубліковане в 1989 році дерматологом Джеймсом Фултоном (James E. Fulton) у "Journal of the Society of Cosmetic Chemists", який став основою для більшості сучасних списків комедогенних речовин. Дослідження 1975 року, опубліковане в Archives of Dermatology, показало, що з 18 протестованих шампунів усі, крім одного, виявилися некомедогенними, проте багато з них спричиняли подразнення шкіри.

Американська академія дерматології (AAD) офіційно визнає, що шампуні, кондиціонери та засоби для укладання можуть спричиняти появу вугрів у вигляді білих точок та інших типів акне по лінії росту волосся, на верхній частині чола та на задній частині шиї. Клінічне дослідження 27 пацієнтів з акне, яке тривало 8 тижнів, показало, що використання некомедогенних засобів для догляду за волоссям призвело до покращення стану шкіри у 70% учасників з акне на тілі та у 52% з акне на обличчі. Окреме дослідження продемонструвало, що залишки засобів для волосся можуть залишатися на шкірі протягом кількох годин після душу.

Згадуваний у статті експеримент американських учених — це клінічне дослідження доктора Айріс Рубін (Iris Rubin), опубліковане в Journal of Drugs in Dermatology у червні 2021 року. У дослідженні 27 пацієнтів віком від 16 до 45 років з легкими та помірними формами акне протягом 8 тижнів використовували некомедогенні засоби для догляду за волоссям. За оцінкою дерматологів, у 70% учасників з акне на тілі та у 52% з акне на обличчі спостерігалося покращення стану шкіри. Результати були статистично значущими. Окреме дослідження цієї ж групи продемонструвало, що залишки засобів для волосся можуть залишатися на шкірі протягом кількох годин після душу, включаючи шкіру голови, обличчя та спини.

Інше в категорії