Автор фото, Getty Images
У травні буде не так багато змін у законодавстві, але про деякі новації варто знати передусім тим, хто пов’язаний із військовою службою.
Курсанти військових вишів отримуватимуть більшу стипендію, деякі зміни стосуються військовозобов’язаних, які служать у тилу.
Також є новації для автомобілістів та інших учасників дорожнього руху.
Колишні обмежено придатні
З 1 травня для українців, які раніше належали до категорії обмежено придатних для служби в армії, скоротять строк проходження базової загальної військової підготовки та послаблять вимоги до фізичної підготовки.
Як повідомили у Генеральному штабі, ці зміни стосуватимуться тих, хто за висновком ВЛК може служити лише у тилу – частинах забезпечення, ТЦК, охороні, медичних та логістичних підрозділах.
Оновлена програма навчання передбачає скорочення терміну підготовки з 45 до 30 діб. Фізичні навантаження під час підготовки таких військовослужбовців будуть зменшені. Окрім того, для них створюватимуть окремі навчальні підрозділи.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Підготовка військових для тилу зміниться
У міноборони також нагадують, що особи, які мали статус обмежено придатних до військової служби і отримали його до 4 травня 2024 року, мають впродовж травня 2025 року і до 5 червня повторно пройти військово-лікарську комісію та отримати нове рішення ВЛК про придатність чи непридатність до служби.
Нові типи відстрочок у Резерв+
До 8 травня у застосунку Резерв+ мають з’явитися два нових типи відстрочок для військовозобов’язаних.
Перший – для громадян, які мають чоловіка або дружину на службі і дитину віком до 18 років. Другий тип – для осіб з тимчасовою непридатністю до служби терміном від 6 до 12 місяців. Відстрочка про тимчасову непрацездатність надаватиметься на підставі рішення ВЛК.
Ці зміни анонсувала заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
Оформлення відстрочки у застосунку Резерв+ запустили восени минулого року. Спочатку це було для студентів, аспірантів та докторантів, для багатодітних батька чи матері, які мають трьох і більше дітей віком до 18 років у спільному шлюбі, а також для людей з інвалідністю, які мають посвідчення Пенсійного фонду.
У березні таку можливість надали особам з інвалідністю незалежно від того, чи мають вони пенсійне посвідчення.
Катерина Черногоренко обіцяє, що цифровізація послуги з оформлення відстрочки дистанційно, у Резерв+ продовжуватиметься.
Стипендії для курсантів вишів
У травні почне діяти постанова уряду про підвищення стипендії для курсантів військових, правоохоронних і спецслужбових вишів.
Вона становитиме 8 тис гривень, а для відмінників останнього року навчання і під час проходження практики – 20,1 тис гривень.
Автор фото, УНІАН
Підпис до фото, Підвищення стипендій курсантам – це і заоохочення молоді вивчати військові спеціальності, кажуть в уряді
Такі зміни передбачені постановою Кабінету міністрів.
“Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 березня 2025 року”, – йдеться у документі.
Раніше курсантів прирівнювали до строковиків і відповідно грошове забезпечення було значно меншим – близько трьох тисяч гривень. Тепер уряд наблизив розмір стипендії до посадових окладів військовослужбовців-контрактників.
Тарифи на електрику і пільги
З 1 травня уряд скасовує пільги для споживачів, які опалювали помешкання електрикою і використовували не більше ніж 2000 кВт.год електроенергії на місяць.
Під час опалювального сезону такі споживачі платили 2,64 гривень за кВт.год.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Тариф на електроенергію не змінюватимуть впродовж шести місяців
Водночас Кабінет міністрів 29 квітня ухвалив постанову про єдиний фіксований тариф на електроенергію для індивідуальних та колективних побутових споживачів на рівні 4,32 гривень і 2,16 гривень – у нічний час для двозонних лічильників.
Такі тарифи діятимуть до 31 жовтня 2025 року. Після цієї дати уряд оголосить, якими будуть тарифи під час наступного опалювального сезону.
Біоетанол у бензині
З 1 травня набуває чинності закон, який зобов’язує використовувати не менш як 5% рідкого біопалива – біоетанолу – в бензині для автомобілів.
Біоетанол — це спирт, отриманий шляхом ферментації цукровмісної сировини.
Вимога додавати його до бензину – це намагання зменшити викиди вуглецю в атмосферу.
Україна взяла зобов’язання запровадити новий стандарт пального перед Євросоюзом, у країнах якого вони діють. У США та ЄС не менш як 10 років до бензину додають біоетанол.
Автор фото, Getty Images
Підпис до фото, Бензин з біоетанолом в Європі та США використовують понад 10 років
Експерти кажуть, що бензин із біоетанолом збільшує витрати палива, але не так суттєво, приблизно на 200-300 мл на 1 000 км пробігу, тому навряд чи ціна на бензин зросте.
Проте вони зазначають, що водії не можуть самостійно перевірити, чи відповідатиме таке пальне новим вимогам.
Нові стандарти для світлофорів
З 1 травня набувають чинності нові стандарти у регулюванні дорожнього руху світлофорами.
Перший заступник начальника департаменту Патрульної поліції Олексій Білошицький пояснював, що про значні новації не йдеться, радше, про удосконалення задля кращого інформування учасників дорожнього руху.
Зокрема, зелений сигнал світлофора змінить відтінок і буде більш насичено смарагдовим. Стрілки на світлофорах будуть “шевронні”, а не звичайні. Також встановлюватимуться спільні велопішохідні світлофори і таймери зворотного відліку часу як на пішохідних, так і транспортних світлофорах.
Однак важливим є те, що повністю замінювати старі світлофори не будуть. Мова йде про стандарти, які застосовуватимуться під час майбутніх реконструкцій і будівництва доріг.