Здоров'я

Чи справді матча корисна і чому

Чи справді матча корисна і чому

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, Що ж таке матча?

Якщо ви досі не бачили у соцмережах фото чашки цього яскраво-зеленого чаю – можливо, вам варто оновити стрічку.

Про який напій йдеться? Це матча.

Від TikTok до Instagram – інфлюенсери зробили свій внесок у зростання популярності цього напою. Тож представники покоління Z тепер шикуються в черги до кав’ярень, щоб скуштувати матчу.

Але матча — зовсім не новинка. Популярна в Японії, ця яскрава зелена чайна пудра має історію довжиною у століття. Це частина японських традицій. Зазвичай матча подається під час чайних церемоній.

Останніми роками напій отримав сучасну інтерпретацію: його додають у гарячі й холодні лате, десерти та навіть у засоби догляду за шкірою.

Що ж таке матча

Чи справді матча корисна і чому

Автор фото, Getty Images

Матча — це різновид зеленого чаю, що виготовлений зі спеціально вирощеного листя рослини Camellia sinensis.

На відміну від звичайного зеленого чаю, який заварюють з листя або у пакетиках, порошок матча збивають у гарячій воді або молоці.

“Зелений чай добре вивчений у контексті користі для здоров’я, а матча — це його більш концентрована форма. Проте потрібні додаткові дослідження щодо потенційної користі”, — каже канадська дієтологиня Міранда Галаті.

Але чи справді матча така корисна, як про неї кажуть у соцмережах?

Користь матчі для здоров’я

Матча багата на антиоксиданти — речовини, які допомагають захищати організм від пошкодження клітин і знижують ризик розвитку хронічних захворювань.

Згідно з дослідженням учених з Університету Конкук у Сеулі, матча містить до 10 разів більше антиоксидантів, ніж звичайний зелений чай.

Зелений чай і матча тісно пов’язані: завдяки високому рівню антиоксидантів зелений чай сприяє схудненню.

Дослідження показують, що він допомагає пришвидшити метаболізм і спалювання жиру — цьому також сприяє високий вміст кофеїну.

Звичайна порція матча-лате (одна чайна ложка порошку) містить приблизно 38–176 мг кофеїну — це менше, ніж у стандартній чашці кави.

Утім, за словами Галаті, матча має більш “заспокійливий ефект” у порівнянні з кавою — завдяки вмісту L-теаніну.

“Ця амінокислота, що міститься в матчі, може мати позитивний вплив на нервову систему, допомагаючи при стресі, тривожності й безсонні”, — зазначає вона.

Деякі дослідження пов’язують сполуки, що містяться в матчі — зокрема антиоксиданти, хлорофіл, кофеїн і L-теанін — з покращенням функцій мозку.

Чи справді матча корисна і чому

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, У матчі багато кофеїну, що може мати побічні ефекти

Кофеїн відомий своєю дією на центральну нервову систему — він прискорює обмін речовин у мозку, а також підвищує рівень бадьорості й покращує пам’ять.

Дослідження Університету Сідзуока в Японії вказує, що матча може мати позитивний когнітивний ефект. У дослідженні, опублікованому в Національній медичній бібліотеці, взяли участь 12 літніх людей (2 чоловіки та 10 жінок), які щодня протягом двох місяців споживали два грами порошку зеленого чаю. Результати засвідчили ознаки покращення мозкової діяльності.

Але не все так просто

Як і у випадку з усіма джерелами кофеїну, матчу слід вживати обережно.

У порівнянні зі звичайним зеленим чаєм, матча містить більше кофеїну, а його надмірне споживання може спричинити побічні ефекти: тривожність, безсоння, пришвидшене серцебиття.

Кофеїн стимулює пильність, що вважається позитивним ефектом. Але у великих дозах він може спровокувати викид адреналіну — гормону “бий або тікай”, який тимчасово надає енергії, але також може викликати тривогу або стрес.

Рекомендована максимальна добова доза кофеїну для дорослих — 400 мг. Це означає, що краще обмежитись однією-двома чашками матча-лате на день.

Для людей, чутливих до кофеїну, матча може бути привабливішим варіантом, ніж кава, оскільки містить менше кофеїну, а L-теанін уповільнює його засвоєння.

Що таке “брудна матча”?

Чи справді матча корисна і чому

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото, “Брудна матча” — це останній поворот у популярній тенденції зеленого чаю

Це не так страшно, як звучить. “Брудна матча” — це порція еспресо, додана до молока та суміші матча.

Але чи не забагато кофеїну в одній чашці?

Хоча “брудна матча” поєднує бадьорість від кофеїну з заспокійливими властивостями матчі, нутриціологи застерігають, що така комбінація все ж може викликати стрибок адреналіну.

Проте, за їхніми словами, це відбувається “чистішим” способом, оскільки L-теанін забезпечує поступове вивільнення кофеїну.

Як і у випадку з класичною матча-лате, радять обмежитись однією чашкою на день.

Якість має значення

Із зростанням популярності матчі понад половину всього японського виробництва цього напою зараз експортують за кордон.

Деякі звіти навіть прогнозують, що зростаючий попит може призвести до дефіциту матча як у Японії, так і в світі.

У відповідь на це японські чайні компанії Ippodo Tea та Marukyu Koyamaen вперше запровадили обмеження на закупівлю матчі.

Згідно з даними Міністерства сільського господарства Японії, у 2023 році в країні виробили 4 176 тонн матча — майже втричі більше, ніж у 2010-му.

Але разом із поширенням матча збільшується варіанти того, що можуть додавати у продукт.

“Якість порошку матча може суттєво відрізнятися, — попереджає Галаті, засновниця онлайн-платформи Real Life Nutritionist. — Якщо ви п’єте матча заради потенційної користі для здоров’я, переконайтеся, що купуєте її з надійного джерела”.

Деякі версії у кав’ярнях можуть містити доданий цукор, ароматизатори чи підсолоджувачі, що зводить нанівець її “здоровий” імідж.

Інше в категорії