Автор фото, Getty Images/ BBC
Підпис до фото, Іноді читання працює краще за психотерапію
У світі, де стреси й тривоги стали частиною повсякденного життя, люди шукають способи розслаблення та відновлення душевної рівноваги. Одним з них є читання книг, або бібліотерапія, яка набирає популярності у багатьох країнах.
Цей метод полягає у підборі художньої літератури, що позитивно впливає на психічне здоров’я. Його застосовують не лише для поліпшення психічного стану, а й для ухвалення складних рішень і навіть лікування певних психічних розладів.
Це підтверджує історія американки Елізабет Рассел, яка кілька років тому пережила важке розлучення. Вона страждала від затяжної депресії.
“Це був дуже, дуже напружений час”, – згадує Рассел, яка працює вчителькою і бібліотекаркою в початковій школі в Коннектикуті.
Якось в інтернеті вона натрапила на так звану “творчу бібліотерапію”, коли з метою поліпшення психічного здоров’я пропонують індивідуальний підбір літератури. Палка книголюбка Рассел одразу ж захотіла спробувати.
Skip Найпопулярніше and continue readingНайпопулярніше
End of Найпопулярніше
Вона зв’язалася з британською бібліотерапевткою Еллою Бертоуд, яка написала книжку “Лікування романом” (The Novel Cure).
Та розпитала Рассел про її читацькі вподобання і проблеми, й надіслала список книжок, де герої ухвалюють важкі рішення у шлюбі.
“Я була вражена. Це відкрило в мені щось, що потрібно було відкрити і що потребувало зцілення”, – згадує Рассел. Уроки і помилки вигаданих персонажів допомогли їй осмислити те, через що вона проходила, і послабити відчуття самотності.
Прихильники бібліотерапії вважають, що художні книги дають позитивний ефект. Занурення у вигадані світи, які віддзеркалюють життєвий досвід, допомагають людям побачити нові стратегії виходу з кризової ситуації, впоратись з власними емоціями або ненадовго забути про повсякденні проблеми.
Як пишуть двоє дослідників у статті, опублікованій 2016 року в журналі The Lancet, занурення у велику літературу може “відновити і перезавантажити неспокійний розум”.
Кожен, хто коли-небудь читав і любив драматичні, поетичні чи художні твори, може підтвердити, що такі історії справляють потужний вплив на наш розум і емоції.
Втім, це не означає, що вся художня література зміцнює психічне здоров’я, попереджають експерти.
Бібліотерапію слід вважати допоміжним елементом, а не повноцінним компонентом лікування.
Її популярність у багатьох країнах зростає через брак можливостей для звернення по психологічну допомогу.
Але дослідження свідчать, що деякі книжки можуть бути шкідливі.
“Існує думка, що книжки – така собі панацея, здатна все змінити на краще, – розмірковує когнітолог з Лондонської міждисциплінарної школи Джеймс Карні. – Гадаю, за певних умов і для певного типу особистості це так і є, але думка, що книги є універсальними ліками – хибна”.
Автор фото, Getty Images/ BBC
Підпис до фото, Книжки можуть стати вашим союзником у боротьбі зі стресом і тривогою
Вперше про бібліотерапію заговорили у роки Першої світової. Тоді її активно застосовували для підтримки солдатів, що переживали травми і страждання. Література відволікала від жахів війни, була джерелом надії й розради.
У 1990-х роках цей метод повернувся і знову став актуальним, каже Карні.
“У поєднанні з іншими формами лікування книжки можуть бути потужною, стимулюючою терапією”, – додає психотерапевт Ендрю Шуман.
Їхня перевага – можливість читати в будь-який зручний час. Вони не потребують інтернету, спеціальних пристроїв чи інших умов. Усе, що вам потрібно, – це хороша книжка і трохи вільного часу.
У підсумку читання стає особистим ритуалом, який не тільки допомагає розслабитися, а й наповнює життя новими смислами.
З 2013 року британська некомерційна організація Reading Agency складає списки книжок для людей з такими захворюваннями, як деменція або депресія. Ці списки відбирають вручну і рецензують експерти й люди, які на власному досвіді відчули ці хвороби.
Однак такий метод працює не завжди і не для всіх. Згідно з дослідженням психологів з університету Сассексу, важлива не лише книжка, а й емоційне занурення читача в сюжет.
“Коли людина емоційно залучена, книжка її захоплює, відгукується, справляє враження – саме тоді й видно ефект”, – зазначила співавторка дослідження Джулія Поеріо.
Однак, коли йдеться про лікування конкретних психічних розладів, є нюанси.
Деякі експерти припускають, що читання про персонажів зі схожим життєвим досвідом дозволяє нам ідентифікувати себе з ними і пережити катарсисний момент, – коли герої долають труднощі, які ми потім можемо наслідувати у власному житті, пояснює Емілі Трощанко, літературознавиця з Оксфордського університету.
Але є мало доказів того, чи відбувається це насправді.
“Думаю, що все це спрощено”, – підкреслює науковиця.
Автор фото, Getty Images/ BBC
Підпис до фото, Вибір книги – індивідуальний процес, який залежить від уподобань і стану душі
Фахівець з когнітивних наук із Лондонської міждисциплінарної школи Джеймс Карні погоджується, що просто видати людині роман не має сенсу. Найбільшу користь дає читання в компанії: обговорення тексту підсилює ефект, допомагає осмислити переживання і поглянути на ситуацію під новим кутом, зазначає він.
При цьому деякі книжки можуть і нашкодити. Приміром, в опитуванні 900 людей з розладами харчової поведінки більшість респондентів розповіли, що художні тексти з героями, які мають такі самі захворювання, погіршували їхній стан. Те ж саме може відбуватися з книжками про залежність, якщо читач сам стикався зі схожими проблемами.
Тому підбір творів, якщо людина хоче підтримати себе за допомогою літератури, має здійснюватись дуже уважно.
Автор фото, Getty Images/ BBC
Підпис до фото, Найбільшу користь дає читання в компанії, кажуть експерти
Тим, хто хоче спробувати бібліотерапію самостійно, Карні радить знайти клуб для групових обговорень.
Він рекомендує публічні бібліотеки, де можна “протестувати” безліч книжок – і якщо твір не знайшов відгуку, взяти інший, спробувати щось коротше або інший жанр, наприклад, поезію.
“А якщо читання не для вас, – додає Джулія Поеріо, – можливо, є інші способи поліпшити самопочуття, наприклад, музика або образотворче мистецтво”.
“Якщо ви відчуваєте, що це допомагає, то захочете продовжити. А коли метод здається марним чи нав’язливим, можна припинити заняття в будь-який момент”.
Що ж до Елізабет Рассел, то вона переконана: бібліотерапія – це шлях до кращого психічного здоров’я. Вона навіть купила своїм друзям ваучери на бібліотерапію. А також використовує цей метод, щоб допомогти своїм учням, підбираючи книги, в яких обговорюється досвід іммігрантів, теми втрат чи інші життєві труднощі.
“Гадаю, головна ціль цієї терапії – не почуватися самотніми, – розмірковує вона. – Ви можете зробити глибокий вдих і сказати: “Я не один в цій подорожі”.
* Ця стаття містить лише загальну інформацію і не може вважатись заміною рекомендацій лікаря чи іншого фахівця в галузі охорони здоров’я. ВВС не несе відповідальності за діагноз, поставлений читачем на основі матеріалів сайту. ВВС не несе відповідальності за контент інших сайтів, посилання на які присутні на цій сторінці, а також не рекомендує комерційні продукти та послуги, згадані на цих сайтах. Якщо вас турбує стан вашого здоров’я, зверніться до лікаря.